Druh kočkovitých šelem bezpečně poznáte, protože mají velmi podobné rysy. Věděli jste však, že existují ještě vzácnější druhy, než ty exotické, které vidíte v ZOO? Některé kočkovité šelmy již vymřely a to hlavně z toho důvodu, že ztratily svůj přirozený biotop. Ztráta biotopu nemusí být nutně díky agresivnímu chování člověka vůči přírodě. Stačí drobné klimatické podmínky dlouhodobějšího rázu, aby ke zničení biotopu došlo.
Karakal – v turečtině to znamená černá duše. Velké, zužující se uši s pěti centimetrovými vztyčenými chomáčky černých chlupů, které používá pro komunikaci, jsou pravděpodobně nejvíce jedinečnou schopností této kočky. Ačkoli mu hrozí vyhynutí, dokáže se sžít s prostředím jako je les nebo savana.
Plochohlavá kočka – Má poměrně dlouhou lebku, ale její temeno je ploché. Z tohoto důvodu nese název plochohlavá. Díky ztrátě svého přirozeného biotopu vlivem znečištění je nyní ohroženým druhem.
Iriomot – Je poddruhem leoparda, žije výhradně na japonském ostrově Iriomote. Tato šelma je od roku 2008 označena za kriticky ohroženým druhem. Počet jedinců této populace je méně než 250, počet stále klesá. Díky jeho výskytu se zařadil mezi seznam dosud žijících endemitů na celém světe.
Margay – je skvrnitá kočka pocházející ze Střední a Jižní Ameriky. Žije v deštných pralesech od Mexika po Argentinu. Margay má podobný vzhled jako Ocelot, ačkoli jeho tělo je menší. Margay vykazuje delší nohy a ocas. Ve šplhání je mnohem obratnější než samotný Ocelot, díky této dovednosti se Margay často nazývá též jako stromový Ocelot. Na rozdíl od Ocelota není však tento druh endemitem, byť patří mezi ohrožená zvířata.
Sněžný leopard – je středně velká kočka pocházející z pohoří jižní Asie a střední Asie. Sněhoví leopardi žijí ve skalnatých horách střední Asie. Jejich přesný počet se tají, ale odhadem jich je 3500 celkově, z toho valná část žije momentálně v zajetí v ZOO. Ve volné přírodě se sním potkáte sporadicky, protože jde o mimořádně plachý druh.